B. cereus'e esinemine piimapulbris

  • B. cereus'ega seotud toidumürgistused on enamasti olnud põhjustatud eelkõige saastunud piimapulbri või imikutoidu, mille koostisosaks on ka piimapulber, tarbimisest. 
  • Teadaolevalt 30-100% uuritud piimapulbri proovidest on olnud B. cereus'e suhtes positiivsed. Samas enamus uuritud pulbriproovidest on sisaldanud B. cereus't alla 10 bakteri/g.
  • Kui piimapulbrist leitakse B. cereus't üle 10 bakteri/g-s, siis enamasti on see seotud toorpiima kõrge saastumismääraga ja puudujääkidega piimapulbri tootmishügieenis. Piimapulbrisse võib B. cereus sattuda toorpiimast, seadmete pindadelt ja õhust. On täheldatud, et spooridest moodustunud B. cereus võib paljuneda piima kondenseerimisel ja piimapulbri jahutamisel. 
  • Piimapulbris võib B. cereus't olla arvukuses kuni 100 bakterit/g. 

 

Piimapulber on üks levinumaid piimatooteid, kust võib   B. cereus't leiduda üle 10 bakteri/g, ja võib kujutada ohtu inimese tervisele (foto: K. Meremäe) 

Piimapulber madala veeaktiivsuse tõttu ei ole soodne kasvukeskkond B. cereus'ele. Küll aga probleeme võib tekkida siis, kui tooraine kvaliteet on ebarahuldav, ettevõtte tootmishügieen on puudulik ja pulbrit on säilitatud valedes tingimustes. B. cereus võib põhjustada märkimisväärset kvaliteedi langust ja kiiremat riknemist, tekitada maitsevigu. Väga suure arvukuse või toksiinide produktsiooni ja olemasolu korral võib põhjustada inimestel toidumürgistust. Piimatoodetes B. cereus'e esinemissagedus võib olla 4-100%-ni ja positiivsetes proovides B. cereus'e arvukus varieerub 5-1000 bakterini/g. Piimapulbrist valmistatud piima tuleb tarbida võimalikult lühikese aja jooksul.

Küsimus

Kuidas satub B. cereus piimapulbrisse?