Tootmishügieen
B. cereus'e arvukus piimas ja piimatootes sõltub lisaks tooraine kvaliteedile ka otseselt ettevõtte tootmishügieenist. Ettevõtte tootmishügieeni taseme määrab ära kasutatavate seadmete puhtus. Mida efektiivsemalt on seadmed pestud ja desinfitseeritud, seda väiksem on võimalus piima ja piimatoodete saastumiseks seadmete kaudu.
B. cereus'e mikroobidel on võime kinnituda pindadele ja seepärast esineb neid kinnitatuina paljudes ökosüsteemides. Need kasvavad kõigest vähese vee ja toitainete abil ja moodustavad kihi, mida nimetatakse biofilmiks. Mikroobide omadust moodustada biofilm võib pidada nende ellujäämisstrateegiaks, mille abil nad optimeerivad saadaval olevate toitainete kasutuse. Biofilmi moodustumine algab, kui mikroob kinnitub pinnale, mis ei tarvitse viia biofilmi moodustamiseni, kuid see on peamine eeldus. Tihti soodustab mikroobide kinnitumist orgaanilise mustuse kogunemine pindadele. Tööstuste veesüsteemides on biofilm muutunud aktuaalseks alles hiljuti. Joogiveesüsteemide biofilmiprobleemid on nähtavad vee kvaliteedi alanemisega.
|
Joonisel on näidatud biokile moodustumine seadmete pinnal: bakterite kinnitumine, kolonisatsioon ja kasv seadmel(http://www.uweb.engr.washington.edu/...) |
Need "pimedad nurgad" võivad olla nii pastöriseeritud piima kui piimatoodete saastajateks suurendades B. cereus'e arvukust toodetes, mis puutuvad kokku saastunud seadmetega.