B. cereus'e morfoloogia

 

Bacillus cereus kuulub Bacillaceae sugukonda ja Bacillus'e spp. perekonda. Lisaks B. cereus'ele kuulub samasse perekonda ka palju teisi liike (vaata galeriis toodud pilte), näiteks B. subtilis, B. licheniformis, B. stearothermophilus, B. coagulans,            B. macerans, jt.

  • B. cereus on fakultatiivselt aeroobne kepikujuline bakter, mis liigub viburi abil. Bakterirakk eksisteerib iseseisva ainurakse organismina, olles võimeline iseseisvalt teostama kõiki eluks vajalikke funktsioone, nagu toitumist, hingamist, paljunemist ja teatud keskkonna asustamist. Samuti on bakterirakk tänu oma paindlikele geneetilistele mehhanismidele resistentne välistele faktoritele. Nende funktsioonide täitmiseks esinevad  mikroobirakkudes mitmesugused struktuurid, nagu genoom, raku tsütoplasma, tsütoplasmamembraan, rakusein, kihn, fimbriad, viburid ja eosed. Bakterirakul eristatakse sisemisi ja väliseid komponente. Bakteriraku sisemisteks komponentideks on vedel tsütoplasma, seda ümbritsev tsütoplasmamembraan ja raku genoom. Tema välimiste komponentide hulka kuuluvad rakusein, rakuümbris ja lisastruktuurid. 
  • Ta on Gram-positiivne bakter. Gram-positiivsetel ja Gram-negatiivsetel bakteritel erineb rakusein nii keemiliselt koostiselt kui ka ultrastruktuurilt. Gram-positiivsetel koosneb rakusein peamiselt peptidoglükaanist (vt joonist). Gram-positiivsed mikroobid ei dekoloreeru alkoholi toimel, hoides oma mureiinstruktuuris kinni kord juba omandatud värvikompleksi.
  • B. cereus produtseerib kasvukeskkonda katalaasi.
  • Oma elutegevuseks ta ei kasuta arabinoosi, mannitooli ja ksüloosi, kuid kasutab kasvukeskkonnas leiduvat glükoosi, millest produtseerib keskkonda erinevaid happeid.
  • Ta hüdrolüüsib kaseiini ja produtseerib letsitinaasi.
         

B. cereus'e bakteri rakuseina ehitus: koosneb mitmekihilisest peptidoglükaanist, mis on segu suhkrutest ja aminohapetest  (http://www..ifh-homehygiene.org/...) 

B. cereus'pikkus on 3-5 µm ja diameeter on üle 1 µm. Tegemist on liikumisvõimeliste ja spoore moodustavate bakteritega.

 

   

Näide Grami-i järgi värvimisel violetseks värvunud B. cereus'e bakteritest (http://www.pathology.northwestern.edu/...). Kasuta suurendusklaasi bakterite suuremalt nägemiseks! 

Illustreeriv näide B. cereuse' bakterite liikumisvõimest mikroskoobist vaadatuna(http://www.youtube.com/...) 

B. cereus on üldjuhul termoresistentne bakter, mis oma elutegevuse käigus produtseerib toksiine. Ebasobivates tingimustes on ta võimeline moodustama ka endospoore. Endospoorid võimaldavad B. cereus'el ellu jääda sellises kasvukeskkonnas, kus ebasobiv happesus, temperatuur, vähene veesisaldus jne. Endospooridest tuleb põhjalikult juttu peatükis "Kasvutingimused".

Joonis B. cereus'e bakterirakkudest ja endospooridest, mis moodustuvad bakteri sees: helesinised laigud bakterirakkude sees (http://www.flickriver.com/...). Kasuta suurendusklaasi endospooride paremaks nägemiseks!

  • B. cereus'e loendamisest toidus on võimalik lähemalt lugeda siit
  • B. cereus'e tuvastamiseks proovidest on vajalik mannitooli fermentatsioon ja positiivne letsitinaas. 
  • Tema isoleerimiseks või loendamiseks tehakse väljakülv söötme pinnale.
  • B. cereus moodustab agaril tavaliselt tuhmi või härmas, kollakas või valkja pinnaga kolooniaid.         
    

 

Illustreeriv näide B. cereus'e väljakasvust söötme pinnal 48 h jooksul. Söötme pinnal moodustuvad kollast värvi kolooniad. (http://www.youtube.com/...)